اصول آیکیدو : قسمت اول (تنفس در آیکیدو)

ساخت وبلاگ
چکیده : اصول آیکیدو : قسمت اول (تنفس در آیکیدو)   تنفس عمیق و ممتد همواره نشانه جریان زندگی و هماهنگی ذهن و ... با عنوان : اصول آیکیدو : قسمت اول (تنفس در آیکیدو) بخوانید :

اصول آیکیدو : قسمت اول (تنفس در آیکیدو)

 

تنفس عمیق و ممتد همواره نشانه جریان زندگی و هماهنگی ذهن و جسم است، تا آنجا که جریان صحیح تنفس را از جریان ممتد انرژی در بدن نمی توان تفکیک کرد. تنفس آرام و ممتد نشانگر وجود یک اعتدال ارزشمند بین جسم و ذهن است. در تمامی رشته های ورزشی بخصوص آن دسته که به گونه ای با مدیتیشن و تمرکز سروکار دارند، اولین اصل آموزشی تنفس عمیق و انجام دم و بازدم بشکل صحیح آن است. آیا تا به حال به اولین توصیه ای که غالبا به یک مصدوم هراسان در یک سانحه می شود دقت کرده اید؟ "نفس عمیق بکش". چرا؟ چون تنفس عمیق جریان انرژی را در بدن به حالت نرمال می رساند و موجب هماهنگی کارکرد بین تمامی اعضای بدن و ذهن می شود.

گاه روزمره گی و فریب زندگی چنان ما را به خود مشغول می سازد که درست تنفس کردن را از یاد می بریم. آیا تا به حال به جزئیات حالات شخصی که به شدت غرق در افکار و مشکلات است نگاه کرده اید؟ هر گاه به دقت به چنین شخصی نگاه کنید یکی از بارزترین و ابتدایی ترین علائمی که در او خواهید دید اختلال در تنفس صحیح است. اضطراب، خشم، نگرانی، دلواپسی معمولا حالاتی هستند که ریتم تنفس را از حالت طبیعی خارج کرده و آنرا تندتر می کنند. در مقابل غم، افسردگی، اندوه، تفکرات زائد ریتم تنفس را کند می کنند. که در هر دو حالت هماهنگی بین ذهن و جسم و اعضای متخلف بشدت مختل می شود. این موضوع منشاء بسیاری از مشکلات، ناکامی ها و بیماریها است. همواره ذهن و جسم آرام عملکردی صحیح تر دارند تا ذهن و جسمی پریشان. و در این میان تاثیر باورنکردنی تنفس را در حاصل آمدن این هارمونی نباید از یاد برد.

آیکیدو یک ورزش کاملا استقامتی است. هدف آیکیدو پرورش عضلات و بالابردن قدرت جسم نیست بلکه  پایه های آن برمبنای تمرینات استقامتی استوار است بشکلی که جسم را برای تمرینات طولانی مدت آماده می سازد و ریتم طبیعی تنفس باید در تمامی مدت زمان تمرینات حفظ شود. بسیاری از تکنیکهای آیکیدو (که به کوکیو ناگه معروف هستند) اصولا قابل اجرا نیستند مگر با تنفس صحیح و هارمونی کامل بین نحوه تنفس، ذهن و حرکات جسم. همچنین در تمرینات مدیتیشن در آیکیدو (سیزا) تاکید بسیار زیادی بر کنترل ریتم تنفس وجود دارد، و اینکه در هر دم احساس کنیم که انرژی ناب و پاک کائنات را به بدن وارد می کنیم و در هنگام بازدم بدیها و ناخالصی ها را از وجود خود دور می نماییم. در تمرینات تنفسی آیکیدو آموزش داده می شود که با عجله تنفس نکنیم و اینکه مدت زمان بازدم باید حدودا دو برابر مدت زمان دم باشد. این تنفس آرام و ممتد تمرکز و آرامش ذهنی شگفت انگیزی را به همراه دارد و در دراز مدت حالات خلصه روحانی را به همراه خواهد داشت. در واقع آیکیدو با آموزش شیوه صحیح تنفس روش مراقبه نابی را به ما آموزش می دهد. در نهایت با تمرینات مداوم ما می آموزیم تا چگونه در سراسر زندگی روزمره و در مواجهه با مشکلات ریتم صحیح تنفس را حفظ کنیم. و اطمینان داشته باشید با آرامشی که اینکار در شما ایجاد می کند غلبه بر هر مشکل و مساله ای بارها آسانتر خواهد شد.

برگرفته از : http://aikido-iran.mihanblog.com


برچسب‌ها: رزمی, آیکیدو, آیکی دو, تنفس, تنفس کردن جودو ، کاراته ، جوجیتسو ، دفاع شخصیاصول,آیکیدو,قسمت,تنفس,آیکیدو,...
ما را در سایت جودو ، کاراته ، جوجیتسو ، دفاع شخصی دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 25 تاريخ : سه شنبه 21 شهريور 1396 ساعت: 18:48