گاردگیری (کومی کاتا) Kumi Kata | بلاگ

گاردگیری (کومی کاتا) Kumi Kata

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

گاردگیری (کومی کاتا)

Kumi Kata

گاردگیری (کومی کاتا) در جودو همه چیز است. بدون یک گارد خوب نمی‌توان حمله یا دفاعی مؤثر داشت. استراتژی گاردگیری در جودو نوین رقابتی یکی از بهترین حملاتی است که می‌توانیم در مقابل حریف خود به کاربریم.

 

در فوتبال تیمی که بیشتر صاحب توپ است، معمولاً بازی را می‌برد. جودو از این دیدگاه تفاوتی ندارد. فردی که گارد را در مبارزه کنترل نماید (و بهتر گاردگیری کند) نهایتاً مبارزه را به سود خود خاتمه می‌دهد.

 

این به دو دلیل است.

اولین دلیل آن است که با گاردی که اتخاذ می‌کنید، شما می‌توانید پرتاب‌های خود را صورت دهید. بسیار به‌ندرت پیش می‌آید که توسط گاردی که با آن آشنا نیستید بتوانید پرتابی را صورت داده و تکنیکی را اجرا کنید. بنابراین، اگر بتوانید مبارزه کنید که گارد موردنظر خود را به دست آورید، دلیلی وجود ندارد که نتوانید از آن طریق پرتاب خود را صورت دهید. اگر نتوانید با گارد مطلوب خود پرتاب مدنظر خود را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنم که در تمرینات بیشتر روی پرتاب‌ها و نحوه اجرای تکنیک‌ها کار کنید تا روی مبارزه جهت گرفتن گارد مطلوب.

 

دومین دلیل چرایی کنترل کافی روی گاردگیری، آن است که به شما شانس بیشتری برای برتری در مبارزه می‌دهد زیرا داوران به‌طور حتم (در شرایط برابر) برتری را به فردی می‌دهند که مبارزه را در کنترل خود دارد.

 

انواع بسیار مختلف و متعددی از گاردها وجود دارد که شما می‌توانید (و یا از نظر قوانین داوری نمی‌توانید) در جودو اتخاذ کنید. گاردهایی نظیر گرفتن کمربند بیش از سه ثانیه یا گرفتن آستین به‌صورت طپانچه ای از انواع گاردهای غیرمجاز محسوب می‌شوند. این به دلیل این واقعیت است که گارد مزبور بیش‌ازحد دفاعی بوده یا برای حریف رهایی از آن بیش‌ازحد دشوار است.

 

معمولاً مربیان توصیه به داشتن یک گارد (اصلی) و کار روی دو یا سه حمله از طریق آن گارد می‌کنند. آنگاه داشتن یک گارد بیشتر که شما مبادرت به حمله از آن می‌کنید. گاردهایی نظیر گارد سنتی یقه و آستین، گارد از بالا، دو روی یک، جفت آستین، جفت یقه و گارد ضربدری تنها برخی از گاردهایی هستند که ممکن است به‌منظور پرتاب حریف خود مورداستفاده قرار دهید.

 

 منبع سایت فدراسیون جودو

برگرفته از : http://judoforall.mihanblog.com/post/1305

...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : سه شنبه 6 شهريور 1397 ساعت: 8:58